In 1858, Casper Druchel, who in Freedom, PA had found the Lord Jesus Christ as his Savior, came to New Castle, PA and testified of his newly found Savior among his German brethren.  His testimony touched the hearts of hungering souls.

Soon after, preachers of the Evangelical Association, on their way to other preaching places stopped in New Castle, to preach to interested ones.  In 1859 the Rev. W. L. Pfeiffer, a minister of the Pittsburgh Conference of the Evangelical Association and pastor of the Harmony Circuit, added New Castle to his Work.
In 1869, the Rev. Jacob Honecker was called as the first regularly appointed pastor.  In 1872 a lot was purchased at the corner of Elm and Falls Streets and a small building in which services were being held was moved to the site.
In 1936, during the pastorate of the Rev. J George Knippel, it became imperative to limit the German morning worship service to two each month.  The first regular Sunday morning worship service in English took place on November 15, 1936. Rev. Knippel translated the church records and history from the German Language.

Our History

The Methodist denomination and the Evangelical United Brethren in Christ union took place November 16, 1946 in Johnstown, PA.

In 1956, during the pastorate of the Rev Melroy Wirick, a lot was purchased on Mitchell Road, since the city wanted to develop the area on South Jefferson Street. A parsonage was built and the Dedication service was on October 26, 1958. In 1961 the basement of the parsonage was remodeled for use as a temporary worship center and class rooms until a new church could be built.
The New Castle Redevelopment Authority purchased the old church, and the last service was held on October 15, 1961.  The first service in the new basement chapel was held on October 29, 1961.

Ground was broken for the new church early in May 1968 and the congregation began using the new facility in March 1969 with a service of Dedication held Palm Sunday, March 30, 1969.

The merger of the Evangelical United Brethren denomination and the Methodist denomination was completed effective January 1, 1970. The church name changed to the United Methodist Church.

The announcement was made on January 25, 2004 to the Emmanuel United Methodist Church congregation and the Wayside Community Chapel congregation of the plan to join congregations, and the merger took place June 5, 2005. This church then became known as Wayside Emmanuel Church. The property known as Miracle Mountain had been donated to Wayside Community Chapel, and became part of Wayside Emmanuel Church, shepherded by Pastor/Evangelist Randy L. Crum. The then-current Pastor of the Emmanuel United Methodist Church, Hope Cummins, became the Missions Outreach Coordinator.

The Spring of 2015 saw the completion of Additions to the Church Facility: The construction project included a conference room that can be divided into two smaller rooms as needed, a storage area, an electrical room, a fully equipped handicap accessible bathroom, and installation of a much needed elevator positioned next to the bathroom.

Pastor Hope Cummins retired from her position at Wayside Emmanuel Church as the Missions Outreach Minister. Hope's retirement date was July 1, 2015.  She was a woman who devoted her entire life to pastoring, children's ministries, and missionary work.

Pastor/Evangelist Randy Crum resigned from Wayside April of 2018, and the search for a replacement Pastor began. In September of 2018 Pastor Bryan Warner was hired as Full-Time Pastor, and currently leads our flock.

Come join us and hear God's Word?